Nagromadzenie wydzieliny w zatokach, spowodowane stanem zapalnym, wywołuje ból i ucisk przeszkadzające w codziennym funkcjonowaniu. Wytworzony śluz zatyka ujście zatok i utrudnia oddychanie. Jak udrożnić zatkany nos i zatoki? Poznaj skuteczne sposoby na złagodzenie kłopotliwych dolegliwości.
Irygacje zatok
Aby rozrzedzić wydzielinę i zredukować niedrożność, warto wykonać irygację zatok. Do przeprowadzenia zabiegu wykorzystuje się roztwór soli fizjologicznej. Jak wykonać irygację? Jedno z nozdrzy zatyka się kciukiem i odchyla się głowę w tył. Do drugiego nozdrza należy wstrzyknąć roztwór soli fizjologicznej, jednocześnie wciągając powietrze nosem. Następnie wydmuchuje się nos. Wszystkie kroki zabiegu powtarza się przy drugim nozdrzu. Irygacje pomagające na zatkany nos i zatoki wykonuje się też z wykorzystaniem czajniczka. Przytykając jego szyjkę do jednego nozdrza, należy wlać roztwór do nosa. Płyn wypłynie drugą dziurką. Po zabiegu irygacji wydmuchuje się nos i powtarza wszystkie czynności po drugiej stronie.
Leki na zatkane zatoki
Zatkane zatoki i katar leczy się środkami dostępnymi bez recepty. Do higieny nosa podczas infekcji wykorzystuje się wodę morską w sprayu. Aerozol służy do oczyszczania jamy nosa i ułatwia usuwanie nagromadzonej wydzieliny. W leczeniu zapalenia zatok stosuje się też leki przeciwzapalne i przeciwbólowe takie jak ibuprofen. Substancja redukuje stan zapalny i ból. Na zatkane zatoki i katar pomagają też tabletki i krople do nosa na zatoki. Tego typu środki zawierają często pseudoefedrynę. Substancja zmniejsza obrzęk śluzówki. Obkurcza naczynia krwionośne i ogranicza produkcję wydzieliny. Leki pomagają udrożnić nos i zatkane zatoki, a także ułatwiają oddychanie. W składach środków na katar zatokowy można znaleźć także ksylometazolinę albo oksymetazolinę. Substancje wykazują podobne działanie, co wcześniej wspomniana pseudoefedryna.
Inhalacje na katar i zatoki
Kolejnym sposobem na złagodzenie bólu zatok i poradzenie sobie z niedrożnością są inhalacje. Zabiegi powinny trwać od 10 do 15 minut. Inhalacje polegają na ostrożnym wdychaniu pary wodnej nosem i wypuszczaniu jej ustami. Do ich przygotowania stosuje się parującą wodę, roztwór soli morskiej albo napary z ziół i olejki eteryczne. Mieszankę wlewa się do inhalatora lub wdycha znad miski. Należy pochylić się nad naczyniem i nakryć głowę ręcznikiem. Wdychanie pary wodnej ułatwia udrożnić zatkane zatoki i złagodzić katar. Inhalacje nawilżają też śluzówkę nosa. Zabieg powtarza się 2 razy dziennie, a po jego przeprowadzeniu warto odpocząć.
Masaż łagodzący obrzęk
Aby ograniczyć dolegliwości bólowe i zmniejszyć obrzęk, warto wykonać masaż okolic zatok. Palcami wskazującymi uciska się krawędzie nozdrzy przy końcu nosa. Palce przesuwa się kolistymi ruchami coraz bardziej do nasady nosa. Masaż przyniesie ulgę w bólu i pomoże odetkać zatkany nos.
Obrzęk, trudności z oddychaniem i uczucie ucisku uda się zredukować dzięki domowym i farmakologicznym sposobom na zatkane zatoki i niedrożny nos. Irygacje, inhalacje, lekarstwa i masaż pomogą usunąć zalegającą wydzielinę. Ograniczą też obrzęk i ułatwią oddychanie. Jeśli wspomniane metody nie przyniosą poprawy, a zatkany nos i zatoki nadal będą utrudniać funkcjonowanie, należy udać się do lekarza, który zadecyduje o dalszym leczeniu.