Czy tego chcemy czy nie, liczba spożywanych przez nas kalorii ma ogromne znaczenie, zwłaszcza dla naszego zdrowia i samopoczucia. Jak wiadomo, kalorie to ilość energii dostarczana przez przyjmowaną żywność. Czym jest jednak zdrowa kaloria i jakie jest zalecane spożycie? Sprawdźmy to.
Czym jest zdrowa kaloria?
Konsekwentne przyjmowanie większej ilości kalorii, niż jest to potrzebne organizmowi, może wpłynąć na ogólną wagę ciała. Natomiast, jeśli nie dostarczy się minimalnej ilości kalorii, w szybkim tempie doprowadzi się do braku energii, utraty wagi, tłuszczu oraz masy mięśniowej.
Definicja zdrowej kalorii to ilość energii potrzebna do podniesienia temperatury 1 grama wody o 1 ° Celsjusza. Rodzaj i ilość jedzenia, które spożywamy, określają, ile rzeczywiście kalorii przyjmujemy. Dla wielu osób stosujących dietę odchudzającą liczba kalorii w jedzeniu decyduje o tym, czy je jeść, czy nie. Niestety takie zachowania doprowadzają do wyczerpania organizmu i rozwoju złośliwych chorób, a więc do utraty zdrowia.
Warto pamiętać, że wykorzystanie energii przez nasze ciało będzie zależało od tego, jak jesteśmy aktywni, jak wydajnie nasze ciało wykorzystuje energię i przede wszystkim od naszego wieku. Jeżeli jemy mało, ćwiczymy dużo i jesteśmy w ruchu przez cały dzień, nasz organizm zaczyna wariować i słabnąć, ponieważ brak dostatecznej ilości kalorii uniemożliwia dalsze, wydajne funkcjonowanie.
Zalecane spożycie kalorii a spalanie?
Zalecane spożycia kalorii, rekomendowane przed dietetyków i lekarzy, waha się od 1000 kcal dziennie dla niemowląt, do 3200 kcal dla aktywnego mężczyzny w wieku 16 do 18 lat. W miarę starzenia się ludzie spowalniają tempo przemiany materii, dlatego też zapotrzebowanie na energię się zmniejsza. Od 19 do 25 lat zalecana dawka dla kobiet wynosi 2000 kalorii dziennie, ale po ukończeniu 50 lat liczba ta spada do 1600. Należy podkreślić, że dzieci w wieku dojrzewania powinny spożywać więcej kalorii, ponieważ w okresie tym rozwija się wiele funkcji.
W kontekście spalania przyjmowanych kalorii, to ludzkie ciało, by prawidłowo funkcjonować, potrzebuję energii. Około 20 procent energii, która zostaje dostarczona, wykorzystywana jest przez metabolizm mózgu. Reszta kalorii zostaje w metabolizmie podstawowym, a następnie spożytkowana między innymi do realizacji takich funkcji jak: krążenie krwi, trawienie i oddychanie.
Co ciekawe, w okresie zimy człowiek potrzebuje więcej energii, aby utrzymać stałą temperaturę ciała. W okresie letnim, wręcz przeciwnie. Jednak nie oznacza to, że ilość przyjmowanych kalorii powinna być mniejsza. Poza tym, organizm potrzebuje energii dla pracy mięśni szkieletowych np. utrzymanie postawy czy poruszanie się. Ponadto, kalorię są niezbędne do prawidłowego oddychania komórkowego, czyli procesu metabolicznego, w którym komórki uzyskują energię poprzez reakcję tlenu z glukozą w celu wytworzenia dwutlenku węgla, wody i energii. Natomiast, to jak efektywnie energia z oddychania zamienia się w moc fizyczną lub mechaniczną, zależy od rodzaju spożywanego pokarmu, rodzaju energii fizycznej i tego, czy mięśnie są używane tlenowo, czy beztlenowo.Innymi słowy, potrzebujemy kalorii do napędzania funkcji organizmu, takich jak oddychanie i myślenie, aby utrzymać naszą postawę, poruszać się i mieć siłę robić coś więcej, niż egzystować.