Coraz więcej kobiet decyduje się na masaże ciążowe. Zalet poddania się temu masażowi jest wiele, o czym piszemy w dalszej części tekstu. Przede wszystkim jednak wyjaśniamy, kiedy można przeprowadzić masaż, a kiedy i dlaczego jest to niewskazane.
Co to jest masaż ciążowy?
Dlaczego właściwie przeprowadza się coś takiego, jak masaż ciążowy i na czym on polega? Należy zacząć od tego, że masaż ten może przybierać różne formy. Generalnie jednak jest to masaż ciała, który ma sprzyjać łagodzeniu dolegliwości związanych z ciążą. W trakcie ciąży organizm kobiety jest mocno obciążony. Chodzi tutaj zarówno o obciążenie fizyczne, jak i hormonalne. Dlatego też pojawiają się bóle kręgosłupa i nóg, w różnych częściach ciała gromadzi się nadmiar wody. Zadaniem masażu jest wtedy łagodzenie bólu i przywrócenie komfortu.
Kiedy wskazany jest masaż?
Uważa się, że w pierwszym trymestrze ciąży nie powinno się przeprowadzać masaży. Mowa o okresie szczególnie intensywnego rozwoju zarodka. Masaż mógłby wtedy zaszkodzić ciąży, zaburzając prawidłowy rozwój. Natomiast w trzecim trymestrze jest już nieco zbyt późno, aby przeprowadzać masaż ciążowy. Wynika to z nadwrażliwości macicy w tym okresie. Poza tym masaż wykonany w trzecim trymestrze może przyspieszyć poród, sprawiając, że dojdzie do niego zbyt wcześnie. Dlatego też za okres odpowiedni do przeprowadzenia masażu ciążowego uznaje się drugi trymestr. Wtedy można wykonywać go bezpiecznie.
Profesjonalny masaż ciężarnych
W każdym profesjonalnym gabinecie oferującym masaże ciążowe pacjentka może liczyć na informację o tym, w którym okresie jego wykonanie jest bezpieczne. Warto znaleźć odpowiednie miejsce, które będzie godne zaufania. Tylko wtedy można zachować spokój w kwestii własnego bezpieczeństwa. Specjaliści wiedzą, jak wykonywać skuteczne masaże w ciąży, przywracając pacjentkom poczucie komfortu, a jednocześnie nie stanowiąc żadnego zagrożenia ani dla nich samych, ani dla ich ciąży.
Zapraszamy po więcej informacji: Masaż ciążowy Gdynia.