Marzec to miesiąc, w którym rozpoczyna się okres silniejszego pylenia, a z upływem czasu ilość alergenów dostępnych w powietrzu istotnie wzrasta.
W związku z tym u wielu alergików pojawiają się uciążliwe objawy, które w przypadku wielu uczuleń mogą ustępować dopiero w październiku, wówczas alergeny znikają. Jednak dzięki odpowiednim lekom stosowanym przy uczuleniu na pyłki możliwe jest łagodzenie objawów alergii.
Kalendarz pylenia – kiedy pyli brzoza i trawa?
Każdy alergik powinien znać kalendarz pylenia i wiedzieć, kiedy zaczynają być aktywne szkodzące mu rośliny i drzewa. Najbardziej alergennym regionem kraju jest zachodnia – najcieplejsza część Polski. Najczęściej obserwuje się uczulenia na pyłki brzozy i trawy. Brzoza zaczyna pylić na początku marca i kończy w połowie kwietnia. Z kolei trawa pyli już na początku kwietnia, a kończy dopiero na koniec wakacji – w sierpniu.
Najwięcej roślin pyli w okresie wakacyjnym. Jednak zależne jest to od regionu kraju. Niemniej najbardziej aktywnymi miesiącami są czerwiec, lipiec i sierpień. Wówczas pylą m.in.:
- trawa
- babka
- szczaw
- pokrzywa
- komosa
- bylica
- cladosporium
- alternaria.
Objawy uczulenia na pyłki
Miliony pyłków w sezonie letnim przenoszone są przez wiatr i dostają się do nosa, ust oczu i oskrzeli. Pyłki powodują nadmierną odpowiedź ze strony układu odpornościowego i w związku z tym pojawiają się uciążliwe objawy m.in.:
- katar
- łzawienie oczu
- świąd nosa
- kichanie
- chrypka
- duszności.
Jak leczyć alergię na pyłki?
We wzmożonych okresach pylenia konkretnych roślin, alergicy powinni unikać takich miejsc, jak lasy, parki czy łąki. Wiadomo jednak, że gdy jest ciepło trudno nie przebywać w takich miejscach – szczególnie podczas wakacji czy urlopu. Wtedy z pomocą mogą przyjść leki stosowane przy uczuleniu na pyłki. Środki można nabyć dziś nie tylko w aptekach, ale również online m.in. za pomocą platformy liki24.pl.
Często w leczeniu alergii na pyłki stosuje się leki przeciwhistaminowe na receptę I generacji np. krople do oczu Spersallerg i II generacji np. tabletki powlekane Cetirizine. Niemniej liki24.pl oferuje dostęp do wyrobów medycznych sponad 1000 różnych aptek w Polsce. Dlatego za pomocą witryny w celu zwalczania objawów alergii na pyłki można kupić także:
- leki zawierające kromoglikan sodu o działaniu hamującym uwalnianie histaminy i innych substancji biorących udział w przebiegu reakcji alergicznych np. Polcrom.
- leki zawierające chlorowodorek azelestyny zaliczane do grupy leków przeciwhistaminowych dostępnych bez recepty np. aerozol do nosa Allergodil.
- leki zawierające ektoinę łagodzące objawy alergii błon śluzowych nosa i oczu np. Alectoin.
Wśród preparatów na alergie stosuje się także glikokortykosteroidy m.in. Nasometin – zalecany w katarze siennym, a także leki obkurczające naczynia krwionośne jak Sudafed Xylospray.