Stożek rogówki to choroba, która jest związana z nieprawidłowym kształtem rogówki. Jest ona zbyt cienka i zaczyna się wybrzuszać przyjmując stożkowaty kształt, przez co odbijając światło doprowadza do zniekształcenia widzenia. Zobaczmy, jakie są przyczyny i objawy stożka rogówki oraz jak może wyglądać jego leczenie.
Przyczyny stożka rogówki
Przyczyny pojawienia się stożka rogówki nie są do końca zbadane w związku z czym nie możemy zapobiegać jego pojawieniu się. Wiadomo jednak, że do jego powstania przyczynia się obciążenie genetyczne oraz zaburzenia funkcjonowania układu endokrynologicznego. Powodem zwiększającym ryzyko zachorowania są również niektóre choroby, np. zespół Downa czy Alposta, choroby atopowe czy brak enzymów odpowiedzialnych za prawidłowy stan włókien kolagenowych. Wiadomo również, że do powstania stożka rogówki może przyczynić się częste pocieranie oczu rękami.
Stożek rogówki to choroba, która może rozwijać się latami. Jej rozwój może być stopniowy, wówczas jest trudniejszy do zauważenia, lub gwałtowny, gdy można zauważyć nagłe nasilenie objawów. Może się również zdarzyć tak, że rozwój choroby zatrzyma się na jakimś etapie i w takim stadium pozostanie przez długi czas.
Stożek rogówki – objawy
Stożek rogówki może objawiać się w bardzo różny sposób. Jednym z sygnałów, że dzieje się coś niedobrego jest szybko postępujący astygmatyzm i krótkowzroczność, która dotyka tylko jednego oka. Sygnałem może być również rozmazanie i zniekształcenie obrazu w jednym oku oraz nadwrażliwość na światło.
Zdarza się również, że chory nagle odczuwa zamglenie widzenia oraz ból oka. Takie objawy to tzw. ostry stożek, który powinien być sygnałem do natychmiastowego zgłoszenia się do okulisty w celu diagnozy oraz ustawienia odpowiedniego leczenia.
We wczesnym etapie choroby objawy mogą nie wskazywać jednoznacznie na fakt, że chory cierpi na stożek rogówki. Na tym etapie może on nie zostać wykryty podczas rutynowego badania okulistycznego, dlatego warto znaleźć gabinet okulistyczny, który dysponuje nowoczesnym sprzętem umożliwiającym badanie topograficzne rogówki. To pozwoli wykryć stożek rogówki na wczesnym etapie rozwoju i odpowiednio szybko wdrożyć leczenie hamujące jego dalszy rozwój.
Leczenie stożka rogówki
W początkowej fazie rozwoju stożka rogówki do leczenia wykorzystuje się twarde lub hybrydowe soczewki kontaktowe, które pozwalają utrzymać odpowiedni kształt rogówki. Nie jest to jednak metoda pozwalająca na zatrzymanie rozwoju choroby, ale na poprawę jakości widzenia.
Do leczenia stożka rogówki, które hamują jego rozwój, stosuje się metody operacyjne. Może to być metoda Cross Linking, zabieg Topoguided czy wszczepienie pierścieni Intacs. Wybór metody zależy od konkretnego przypadku, a wybór musi być dokonany w konsultacji z lekarzem okulistą.