Skleroterapia, nazywana także obliteracją, to skuteczna metoda usuwania żylaków, z którymi boryka się już ok. 30% populacji. Tego typu leczenie żylaków jest bardzo popularne, gdyż pomaga uniknąć zabiegów chirurgicznych. Na czym konkretnie polega zabieg, jak przebiega krok po kroku i czy ma przeciwwskazania? Dowiedz się więcej o tym, w jaki sposób skleroterapia pomaga odzyskać zdrowie oraz poprawia wygląd kończyn dolnych.
Na czym polega skleroterapia i jak krok po kroku wygląda zabieg?
Skleroterapia to skuteczna i bezbolesna metoda leczenia żylaków, którą najczęściej stosuje się u osób z nieprawidłowościami małych i średnich naczyń. Dzięki niej można całkowicie bądź częściowo wyeliminować objawy choroby żylnej – w efekcie, po zabiegu krew przepływa swobodnie, zdrowymi żyłami. Tym samym, skleroterapia to nieinwazyjna metoda leczenia, która pozytywnie wpływa na zdrowie pacjenta, a ponadto znacząco poprawia wygląd kończyn dolnych.
Skleroterapia polega na podaniu (wstrzyknięciu) w uszkodzone naczynia środków farmakologicznych (Polidocanol), na skutek których żyła obkurcza się i zasklepia. Zabieg trwa 15-30 minut (w zależności od ilości żylaków) – w tym czasie lekarz przy pomocy cienkiej igły wykonuje kilka lub kilkanaście zastrzyków w miejsca problemowe. Po wykonaniu tych działań, zakłada opatrunek uciskowy (pończochy przeciwżylakowe), co przyspiesza zamykanie się naczyń z żylakami. Jeśli żylaki są rozległe, czasami konieczne jest wykonanie kilku serii zabiegów.
Postępowanie po zabiegu skleroterapii
Leczenie żylaków w ten sposób wymaga bezpośrednio po zabiegu chodzenia przez ok. 15-30 minut. Także później zaleca się aktywność fizyczną – w dniu zabiegu wskazane jest chodzenie 5-10 minut co godzinę. Ponadto, by zminimalizować ryzyko zakrzepicy żylnej i przebarwień skóry, należy przez 3 doby po zabiegu nosić pończochy uciskowe, których nie zdejmuje się na noc, ani do kąpieli. Po tym czasie, należy nosić je tylko w ciągu dnia aż do kolejnej wizyty lekarskiej. Podczas rekonwalescencji zalecana jest umiarkowana aktywność fizyczna – nie zaleca się długotrwałego stania lub siedzenia. Ponadto, do wizyty lekarskiej należy także unikać wysokich temperatur (np. gorące kąpiele, pobyt w saunie itp.). – Jeśli po zabiegu wystąpi nagły ból, gorączka, obrzęk i zaczerwienienie kończyny bądź duszności, należy niezwłocznie udać się do lekarza lub wezwać pogotowie ratunkowe – podkreśla specjalista z przychodni High-Med z Warszawy.
Skleroterapia – przeciwwskazania i możliwe powikłania
Skleroterapia jest bezpieczna, jednak jak każdy zabieg ma kilka przeciwwskazań. Zalicza się do nich:
- ciążę i liczne poronienia (samoistne),
- trombofilię,
- skłonności do zakrzepów,
- migreny (jeśli wystąpiły po wcześniejszych zabiegach),
- uczulenie na używany do ostrzykiwania lek,
- wady serca.
Zabieg może wiązać się także z powikłaniami. Do najczęstszych i niegroźnych zalicza się m.in. zaczerwienienie, obrzęk, świąd skóry, przebarwienia, zapalenie żył powierzchownych oraz rozszerzenie naczyń włosowatych. Rzadko z kolei mogą pojawić się: infekcje, martwica skóry, zakrzepica żył głębokich, napady migreny itd.