Dlaczego piwa regionalne są dużo lepsze niż te produkowane na masową skalę? Wielu zastanawia to zagadnienie, natomiast odpowiedź jest bardzo prosta. Wyroby regionalne powstają na bazie najlepszych chmielów. W przypadku piw produkowanych na masową skalę używa się wyłącznie ekstraktu chmielowego. Browary regionalne zdecydowanie stawiają na jakość produkowanego trunku, nie na jego ilość.
Smak piwa regionalnego
Sekretem piw regionalnych jest nietypowy, wyjątkowy smak. Jakość i aromat pochodzą z wyselekcjonowanych szyszek chmielowych, które wcześniej poddawane są procesowi suszenia. Stąd właśnie wywodzi się charakterystyczny dla piw regionalnych posmak goryczki oraz niepowtarzalny aromat.
Specjalista z browaru dostarczającego Piwo Pilsvar zauważa: „Sercem dobrego piwa jest odpowiednio przygotowany słód. Proces jego tworzenia jest bardzo czasochłonny oraz skomplikowany. Rozpoczyna się od namoczenia ziaren zboża – w zależności od oczekiwanego efektu stosuje się różne rodzaje zbóż. Podczas namaczania zboże zaczyna kiełkować – po pewnym czasie nadchodzi natomiast proces jego wysuszania”.
Od czego zależy aromat piwa regionalnego?
Dzięki mieszaniu różnych rodzajów słodów browary regionalne mogą uzyskać zróżnicowane parametry piwa:
- różną zawartość alkoholu,
- smak,
- kolor.
Bardzo często w przypadku piw produkowanych przemysłowo, słód zastępuje się tanimi zamiennikami takimi jak kukurydza – wpływa to w znaczącym stopniu na smak samego trunku. Browary rzemieślnicze (regionalne) dzięki stosowaniu oryginalnych słodów uzyskują niepowtarzalny smak oraz różne rodzaje swoich napojów procentowych.
Warzenie piwa – najważniejszy etap
Warzenie złotego trunku wpływa na uzyskiwany efekt. Piwa regionalne produkowane są w oparciu o tradycyjne metody, niezmieniane od setek lat. Najczęściej warzone są na dwa sposoby – w otwartych lub w zamkniętych kadziach. W przypadku piw produkowanych na masową skalę stosuje się metodę HGB (High Gravity Brewing), która polega na dodaniu wody do bardzo mocno stężonego roztworu piwnego. Jest ona wykorzystywana przede wszystkim ze względów ekonomicznych.
Smak piw regionalnych to efekt pracy piwowarów-pasjonatów. Dbają oni o najdrobniejsze szczegóły produkcji, począwszy od doboru składników, a skończywszy na doborze butelek i etykiet. Na etykietach piw rzemieślniczych znajdziemy informacje na temat użytych przy produkcji gatunków chmieli i odmiany słodów, a także wszelkich dodatków. A tych wśród piw rzemieślniczych również nie brakuje – piwo z aloesem i curacao, z cukrem trzcinowym, miodem i sokiem z malin… Piwa regionalne potrafią zaskoczyć i zachwycić różnorodnością. Są przeznaczone dla prawdziwych smakoszy złotego trunku. Pozwalają na odkrywanie zupełnie nowych i niepowtarzalnych smaków, których ciężko szukać u dużych producentów.