Spędzając czas z rodziną w domu, parku czy na placu zabaw jesteśmy narażeni na drobne wypadki, wskutek których mogą pojawić się u nas i naszych bliskich różnego rodzaju rany. O ile nie da się zapobiec na co dzień takim sytuacjom, to jednak możemy się na nie przygotować. Kompletując dobrze zapatrzoną domową apteczkę, będziemy w stanie bez problemu błyskawicznie reagować w przypadku wszelkich ran.
Najczęstsze rodzaje ran
Zarówno dorośli, jak i dzieci ulegają drobnym wypadkom na co dzień. Skaleczenie nożem w trakcie krojenia chleba, oparzenie przez nieuważne dotknięcie piekarnika, zadrapania w trakcie zabaw w ogrodzie. Poprzez ranę rozumiemy przerwanie anatomicznej ciągłości tkanek lub ich uszkodzenie pod wpływem czynnika uszkadzającego. Czynnikiem powodującym powstanie rany może być różnego rodzaju uraz lub proces chorobowy. Możemy rozróżnić rany: cięte, kłute, postrzałowe, tłuczone, szarpane, kąsane. Gojenie ran składa się z etapów:
- krzepnięcie krwi;
- miejscowy stan zapalny;
- proliferacja, czyli skurcz rany;
- przebudowa.
Skóra może się goić bez wytworzenia blizn przez regenerację lub z powstałymi bliznami przez reparację.
Jak opatrywać rany w domu?
Pierwszym, co możemy zrobić w przypadku leczenia ran, jest założenie jałowego opatrunku. Jeśli rana jest mocno zabrudzona, należy ją przemyć i zdezynfekować, np. solą fizjologiczną. Jeśli rana mocno krwawi, należy założyć na nią opatrunek uciskający. Pamiętajmy, aby nie przykładać do krwawiącego miejsca ligniny lub waty oraz aby opatrunek nie zaciskał się na ranie wraz z poruszaniem się. W przypadku ostrego krwotoku należy niezwłocznie udać się na pogotowie. Jeśli do wypadku doszło na zewnątrz i do rany dostała się, np. ziemia, należy takiej osobie podać zastrzyk przeciwtężcowy.
Sposoby na szybsze gojenie
Cały proces gojenia zależy oczywiście od wielkości rany oraz stopnia jej zakażenia. W apteczce domowej na wypadek niewielkich ran powinny się znaleźć:
- plastry z opatrunkiem;
- gaza jałowa;
- sól fizjologiczna;
- bandaż;
- plaster w żelu wspomagający gojenie.
Aby rana szybciej się goiła, warto zastosować żelowy plaster, który stosujemy, kiedy rana przestanie krwawić, po jej zdezynfekowaniu. Produkt ma wygodną konsystencję, którą nakładamy na skórę szpatułką, po czym pozostawiamy do wyschnięcia. Stosowanie takiego żelu 2-3 razy dziennie wspomaga proces gojenia, zmniejsza ból oraz zapobiega ponownego otwarciu rany. Szczególnie dobrze sprawdzi się u dzieci, bowiem tworzy na skórze warstwę ochronną odporną na działanie wody.