Aby powierzchnie i posadzki betonowe uzyskały określone właściwości użytkowe, wymagają odpowiedniej obróbki. Zwykle jest ona procesem złożonym, co oznacza, że składa się na nią wiele różnych przebiegów. Jakich dokładnie? Z czego składa się obróbka betonu?
Śrutowanie – jeden z etapów obróbki betonu
Śrutowanie nazywane również kulowaniem, groszkowaniem lub blastrakowaniem to sucha metoda obróbki powierzchni. Dzięki niej można usunąć tzw. mleczko betonowe, a także sprawić, że posadzka zrobi się czysta i szorstka.
Cały proces polega na wystrzeliwaniu metalowych kulek pod dużym ciśnienie w posadzkę, które następnie wracają do maszyny wraz z odbitymi zabrudzeniami. Do tej czynności można wykorzystać śrutu różnej granulacji – drobniejszej bądź grubszej, co oznacza, że w każdym przypadku można go dobrać do swoich potrzeb.
Czym jest frezowanie?
Frezowanie jest procesem obróbki, który umożliwia usuwanie zanieczyszczeń i wyrównanie nawierzchni. W zależności od typu podłoża oraz ustawień głębokości i szerokości stosuje się różne frezy. Co ważne, w trakcie wykonywania frezowania można wymieniać je na maszynie w zależności od potrzeb, jak również poszczególnych zadań.
Czy nacinanie jest ważne?
Niemniej ważnym etapem jest nacinanie betonu. Najczęściej stosuje się tego typu zadania w celu stworzenia odwodnień liniowych, czy powierzchni antypoślizgowych. To jednak nie wszystko, ponieważ cięcie betonu sprawdza się również w wycinaniu bruzd dylatacyjnych, czy nacinaniu pod trwałe oznakowanie poziome.
Do cięcia betonu wykorzystywana jest technika diamentowa, która opiera się na zastosowaniu specjalnych tarcz z ostrzami diamentowymi. Wykorzystanie innych tarcz nawet nie jest brane pod uwagę, ponieważ to właśnie diament jest najbardziej wytrzymały surowcem i świetnie sobie radzi w obróbce różnego typu elementów, w tym właśnie elementów betonowych.
Szlifowanie – kolejnym etapem obróbki betonu
Szlifowanie stosuje się tam, gdzie chce się osiągnąć równą i perfekcyjnie gładką powierzchnię. W zależności od stanu podłoża, jak również typu wykonywanej posadzki oraz potrzeby stosuje się szlifierki jedno- lub wielotarczowe. Co ważne, proces ten jest podzielony na kilka etapów i podczas każdego z nich używane są materiały ścierne o zróżnicowanej granulacji.
Ostatni proces to ryflowanie
Poza wykorzystaniem mechanicznych sposobów przygotowania powierzchni często spotkać się można również z ręczną obróbką, która nazywana jest ryflowaniem. Polega ono na nadaniu odpowiedniej szorstkości powierzchni betonowych za pomocą szczotki. Najczęściej taką metodę stosuje się na nawierzchniach drogowych oraz przejazdach na torowiskach.
Artykuł powstał dzięki uprzejmości firmy DIAMENT-BUD – cięcie betonu Kraków.