Dlaczego nitonakrętki są obecnie tak często używane? Co sprawia, że tego typu akcesoria nierzadko wybierane są z oferty sklepów z takim właśnie asortymentem? Poznajcie najważniejsze fakty na temat tych elementów. Z dzisiejszego do artykułu dowiecie się, jakie wyróżniamy tutaj rodzaje. Nie zabraknie też faktów o zastosowaniu tych akcesoriów.
Rodzaje nitonakrętek
Dobrze jest wiedzieć, że elementy tego typu stanowią rodzaj tulejki. Nitonakrętki składają się zasadniczo z trzech części. Jest to składowa gwintowana, kołnierz oraz niegwintowana cienkościena. Fachowcy zwracają uwagę na fakt, że praca z takimi akcesoriami jest naprawdę stosunkowo prosta. Na samym początku trzeba wkręcić – od strony kołnierza – nagwintowany trzpień. Potem montażyści muszą osadzić nitonakrętki w specjalnym otworze. Co dzieje się dalej? To dociśnięcie do materiału przy pomocy kołnierza. Kolejną czynnością jest wykonanie – bez obrotu – spęczenia (na skutek powrotnego ruchu trzpienia). Warto również wspomnieć o usunięciu trzpienia poprzez jego wykręcanie. W sytuacji, kiedy wymagana jest stosunkowo duża szczelność, stosuje się nitonakrętki posiadające dodatkowe uszczelki – znajdujące się pod kołnierzem.
Jakie wyróżniamy rodzaje nitonakrętek? Elementy tego typu można podzielić pod rozmaitymi względami. Między innymi biorąc pod uwagę materiały. Wyróżniamy nitonakrętki zrealizowane przy użyciu stali nierdzewnej, aluminium, można też zdecydować się na akcesoria kwasoodporne. Produkty z tej kategorii wyszczególnia się również ze względu na rozmiar. Jest on definiowany przy pomocy skali od M3 do M12. Jak jeszcze można podzielić nitonakrętki? Na przykład pod kątem wyglądu kołnierza. Fachowcy zwracają uwagę również na rodzaj zakończenia. Wszystko dlatego, że nitonakrętki mogą być zamknięte albo otwarte. Te pierwsze są definiowane jako szczelne, a te drugie jako przelotowe.
Zobacz aktualną ofertę – nitonakrętki od Stalmut.
Zastosowanie takich akcesoriów
Gdzie najczęściej wykorzystywane są tego typu elementy? Nitonakrętki stosuje się na przykład w budownictwie. Tak samo jest w przemyśle. Specjaliści zwracają uwagę na szerokie spektrum dotyczące zastosowania. Nie zapominają chwalić również błyskawicznego montażu. Dodatkowo ta czynność może być bez większego problemu zautomatyzowana, co znacząco przyspiesza wszelkie prace. Nitonakrętki zrywalne z łbem płaskim powiększonym są bardzo często wybierane. Właśnie ze względu na powyższe cechy. Posiadają one normę DIN 7337. Są wykonywane z rozmaitych materiałów – między innymi jest to stal nierdzewna, a także aluminium.