Co znaczą skróty ISO, DIN oraz PN? Jak wykonywana jest konwersja? Odpowiedzi znajdziecie poniżej.
Normy ISO
Warto zapamiętać raz na zawsze, że normy ISO są zdecydowanie najbardziej powszechne. Na dzień dzisiejszy stosuje się je w 162 krajach. W tym gronie znajduje się także Polska – już od 1947 roku. Właśnie wtedy Polski Komitet Normalizacyjny wstąpił do tej organizacji. Pewnie wiele osób nie wie, ale ta instytucja jest jednym z członków założycieli. Międzynarodowa Organizacja Normalizacyjna została utworzona 23 lutego 1947 roku – miało to miejsce w Londynie. Wcześniej, bo od 1926 roku (przez 16 lat) działała z kolei Międzynarodowa Federacja Narodowych Stowarzyszeń Normalizacyjnych (określana w literaturze jako ISA).
Normy DIN
W Polsce, choćby w zakładach produkcyjnych itp. stosowane są również normy DIN. Sam skrót to nic innego, jak Deutsches Institut für Normung. Stowarzyszenie obecnie posiada swoją siedzibę w Berlinie. Warto wiedzieć, że Niemiecki Instytut Normalizacyjny powstał już w 1917 roku, czyli mniej więcej 30 lat przed Międzynarodową Organizacją Normalizacyjną. Drugą ważną datą jest rok 1951. To właśnie wtedy Niemiecki Instytut Normalizacyjny dołączył do Międzynarodowej Organizacji Normalizacyjnej. Pierwsza norma DIN ujrzała światło dzienne w 1918 roku. Jakie są zadania Niemieckiego Instytutu Normalizacyjnego? Najkrócej rzecz ujmując, jest to zatwierdzanie oraz wycofywanie norm DIN, które nie spełniają określonych parametrów.
Normy PN
Ostatni skrót jest chyba najłatwiejszy do nauczenia. PN to Polskie Normy. Warto zaznaczyć, że PN mają zasięg wyłącznie krajowy – to oznacza, że ktoś z innego państwa prawdopodobnie nigdy o nich nie słyszał. Na co dzień Polskimi Normami zarządza Polski Komitet Normalizacyjny. Zadania są zbliżone w porównaniu do Niemieckiego Instytutu Normalizacyjnego. Jest to zatwierdzanie lub w razie czego wycofywanie norm, które nie dają gwarancji odpowiedniej jakości. Polski Komitet Normalizacyjny to jednostka organizacyjna, która ma na celu prowadzić normalizację krajową. Trzeba tutaj wspomnieć także o Organach Technicznych. Komitety Techniczne, Rady Sektorowe, Komitety Zadaniowe – są one odpowiedzialne za opracowywanie Polskich Norm.
Zapoznaj się z aktualną ofertą Stalmut – pręty gwintowane (https://stalmut.pl/oferta/prety-gwintowane-wpusty/prety-gwintowane-din-975-din-976/)
Konwersja wcale nie jest taka trudna
Normy odnoszą się do różnych elementów. Są to śruby, podkładki, pręty, ale nie tylko. Czy tego chcecie, czy nie musicie w tym tygodniu kupić nakrętki sześciokątne? Posiadają one normy DIN 934/PN 82144. Aby poznać normę ISO (wynosi ona dokładnie ISO 4032), trzeba wejść na tabelę konwersji. Dzięki temu nie będą występowały żadne bariery techniczne pomiędzy osobami na przykłady z różnych państw.