Wypadanie włosów to całkowicie normalny proces, który związany jest z cyklem ich wzrostu. Codziennie tracimy około 100 włosów i nie powinno to stanowić powodów do obaw. Niestety w momencie, w którym zauważymy, że tracimy włosy w o wiele większych ilościach, a nasza fryzura zaczyna wyglądać na przerzedzoną, może to być oznaka choroby. Z poniższego artykułu dowiesz się, co na wypadanie włosów okaże się najbardziej pomocne oraz w jaki sposób sobie z nim radzić.
Wypadanie włosów – co może oznaczać?
„Co na wypadanie włosów?” – to pytanie z pewnością zadaje sobie wiele kobiet, które zauważyły, że ich włosy wypadają w większych ilościach niż zazwyczaj. Choć problem wypadania włosów w równym stopniu dotyczy zarówno kobiet, jak i mężczyzn, to zdecydowanie częściej panie przykładają do tego większą wagę.
Co powoduje wypadanie włosów? Niestety nie istnieje jedna odpowiedź na to pytanie. To, w jaki sposób prezentują się nasze włosy, może być zależne od genów, diety, stylu życia czy nawet produktów do pielęgnacji i stylizacji, z których korzystamy. Wypadanie włosów może być spowodowane:
- zaburzeniami hormonalnymi, np. niedoczynnością lub nadczynnością tarczycy;
- niedożywieniem i brakiem składników odżywczych oraz witamin;
- niektórymi lekami, np. stosowanymi w chemioterapii nowotworów;
- bardzo silnym stresem;
- zatruciem metalami ciężkimi (arsen, rtęć);
- bardzo restrykcyjną dietą i nagłą utratą masy ciała;
- porodem (dochodzi do tymczasowego spadku poziomu estrogenów);
- nieodpowiednią fryzurą – zbyt mocnym ściąganiem włosów;
- częstym farbowaniem, używaniem mocnych kosmetyków do stylizacji.
Łysienie telogenowe – objawy i diagnoza
Obecność powyższych czynników bardzo często związana jest z łysieniem telogenowym. Ten typ łysienia dotyczy przede wszystkim kobiet i związany jest z ze skróceniem fazy wzrostu włosa (anagenu) i wydłużeniem fazy spoczynku, czyli katagenu. Zwiększa się wtedy ilość włosów telogenowych, czyli tych, które wypadają w sposób naturalny.
Łysienie telogenowe staje się zauważalne zwykle po upływie 2-5 miesięcy po zadziałaniu jednego z czynników. Ma ono charakter uogólniony – włosy stają się przerzedzone na całej powierzchni głowy. Proces ten jest przewlekły i może trwać od kilku miesięcy do nawet kilku lat. W tym czasie może wystąpić zarówno pieczenie, jak i bardzo silny świąd skóry głowy.
Łysienie telogenowe jest możliwe do wyleczenia, jednak ważna jest odpowiednio wcześnie postawiona diagnoza. Do tego zwykle może wystarczyć test pociągania i wywiad trychologiczny. W niektórych sytuacjach konieczne jest wykonanie biopsji lub wybranych badań laboratoryjnych.
Co na wypadanie włosów?
Jak radzić sobie z nadmiernym wypadaniem włosów? Przede wszystkim należy przyjrzeć się swojej diecie, a także kosmetykom, jakich używamy do pielęgnacji oraz stylizacji włosów. Bardzo dobrze sprawdzą się regeneracyjne i wzmacniające szampony oraz odżywki, a w niektórych przypadkach także kuracje lecznicze, które można stosować np. w postaci wcierek lub ampułek.
Warto zadbać o odpowiednią suplementację, w której powinny znaleźć się składniki odżywcze i witaminy mające pozytywny wpływ na wzrost włosów, jak witaminy z grupy B, witamina D, żelazo, cynk czy miedź.