Liczycie, że uda Wam się kupić odpowiedniej jakości śruby? Dużo osób w takiej sytuacji stawia na elementy złączne, które spełniają standardy z zakresu ISO/DIN/PN. Dzisiaj dowiecie się dużo cennych informacji związanych z tym zagadnieniem. Jak wygląda konwersja ISO/DIN/PN? Co zrobić, aby ją wykonać szybko oraz dokładnie?
Co oznaczają te skróty?
Zdecydowanie najbardziej popularne są normy ISO. Odpowiada za nie w całej rozciągłości Międzynarodowa Organizacja Normalizacyjna. Warto zapamiętać sobie, że ta instytucja została założona kilka lat po wojnie n- a terenie Londynu. Wcześniej działała zaś Międzynarodowa Federacja Narodowych Stowarzyszeń Normalizacyjnych. Normy ISO mają zasięg globalny, ponieważ są stosowane na różnych kontynentach. Jakie są główne zadania Międzynarodowej Organizacji Normalizacyjnej? To ułatwienie wymiany dóbr oraz usług. Poza tym ta placówka ma na celu doprowadzić do zapobiegania powstawaniu rozmaitych barier technicznych.
Normy DIN są zatwierdzane – a w razie konieczności wycofywane, kiedy nie spełniają odpowiednich standardów – przez Niemiecki Instytut Normalizacyjny (Deutsches Institute für Normung). Jest to placówka, która na co dzień działa w stolicy, czyli Berlinie. Czym zajmuje się ten podmiot? To między innymi kontrola jakości wyrobów, która musi być przeprowadzana starannie oraz dokładnie. Fachowcy z tej placówki zajmują się opracowywaniem oraz publikowaniem norm, a także różnego rodzaju pracami naukowo-badawczymi. Należy podkreślić, że ten podmiot opublikował pierwszą normę już w 1918 roku. PN to natomiast Polskie Normy. Za ich zatwierdzanie, a w razie konieczności także wycofywanie, odpowiada Polski Komitet Normalizacyjny. Z jednej strony możemy być bardzo zadowoleni, że posiadamy takie właśnie normy. Pamiętajcie, że istnieje tutaj jednak także druga strona medalu. Mówi ona o tym, że są one stosowane wyłącznie na terenie naszego kraju. To oznacza, że najprawdopodobniej osoby z innych państw europejskich nigdy o nich nie słyszały…
Na czym polega konwersja?
Po co w ogóle jest wykonywana konwersja? W takim celu, aby osoby – na przykład z różnych krajów – dokładnie wydziały, co jest przedmiotem umowy. Chcecie kupić albo sprzedać śruby drobnozwojne sześciokątne z pełnym gwintem? Znacie oznaczenie DIN 961, aczkolwiek interesuje Was także norma ustanowiona przez Międzynarodową Organizację Normalizacyjną? W tym celu dobrze jest wejść na stronę internetową https://stalmut.pl/. Znajduje się tam bowiem wyszukiwarka. Przy jej pomocy można zrealizować konwersję i dowiedzieć się, że norma ISO wynosi ISO 8676.
Artykuł powstał przy współpracy z ekspertami Stalmut (https://stalmut.pl/oferta/sruby/)