Kominki wentylacyjne zapewniają właściwą cyrkulację powietrza we wnętrzu. Co warto o nich wiedzieć i kiedy ich użycie jest konieczne? Czym się charakteryzują?
Do czego służą kominki wentylacyjne?
Kominek wentylacyjny montowany jest na dachu, a jego zadaniem jest odprowadzanie wilgotnego zużytego powietrza poza budynek. Kominek stanowi więc element systemu wentylacji. Zapewnia właściwy obieg powietrza w obiekcie.
Co ważne, kominek wentylacyjny nie jest częścią konieczną do sprawnego działania wentylacji w małych budowlach. Dlatego też nie dostrzeżemy go na każdym dachu. Staje się on jednak potrzebny m.in. w dużych domach, gdzie typowe rozwiązania wentylacyjne nie są dostatecznie wydajne.
Kominki wentylacyjne służą głównie do odprowadzania ciepłego wilgotnego powietrza i zapachów z pomieszczeń, które nie mają połączenia z centralnym kominem wentylacyjnym. Niekiedy też kominek wentylacyjny stanowi dodatkowy wypust powietrza z wnętrz szczególnie narażonych na wilgoć – łazienek, kuchni czy garaży.
Kominki wentylacyjne sprawdzają się też przy rozbudowie domu, gdy np. po dobudowaniu nowych pomieszczeń, szczególnie łazienek, albo zmiany ich przeznaczenia, np. gdy z wnętrza, które dotychczas było sypialnią, tworzymy łazienkę. Konieczna do zachowania prawidłowej cyrkulacji powietrza sprawność wentylacji musi wzrosnąć, stąd potrzeba instalacji kominka wentylacyjnego.
Jak są zbudowane kominki wentylacyjne?
Ponieważ kominki wentylacyjne montowane są na zewnątrz, muszą być odporne na działanie czynników atmosferycznych oraz promieniowanie ultrafioletowe. Powinny być też zabezpieczone od góry, tak aby nic nie wpadło do środka i nie pozbawiło przewodu drożności.
Firma Dachlux oferuje szeroki wybór kominków wentylacyjnych o różnych średnicach. Przykładem może być uniwersalny kominek dachowy Vitrum Uni. Możliwość wszechstronnego stosowania wynika z użycia w tym modelu elastycznego kołnierza uszczelniającego. Dzięki temu kominek nadaje się na dachy z: blachy płaskiej, dachówki ceramicznej, betonowej oraz blachodachówki.
Kominek jest wykonany z polipropylenu, barwiony na kolory zgodne z typowymi kolorami pokryć dachowych. Dzięki temu można dopasować go do dachu i elewacji, aby uzyskać estetyczny efekt.
Konstrukcja wyróżnia się dodatkowymi pierścieniami wentylującymi, które zapewniają wysoką wydajność odprowadzania powietrza niezależnie od pory roku. To rozwiązania pozwala też na maksymalne wykorzystanie siły wiatru.