O zdrowiu nerek nie pamiętamy zazwyczaj do czasu, gdy zaczynają szwankować. Niestety, wtedy często jest już za późno, by uniknąć nieprzyjemnych dolegliwości, do jakich należy np. atak kolki nerkowej. Tego typu przypadłości to często efekt wieloletnich zaniedbań – nie tylko w kwestii żywienia. Sprawdź, z czego wynikają problemy z kamicą nerkową i co możesz zrobić, by ich uniknąć?
Brak odpowiedniego nawodnienia
To jeden z najczęstszych błędów, jakie popełniamy. Kolka nerkowa powstaje wskutek niskiej diurezy – czyli przepływu moczu przez układ moczowy. Wytrącające się z niego związki osadzają się w nerkach i z czasem formują się w większe struktury, czyli kamienie nerkowe.
Problem wynika ze zbyt niskiego spożycia wody. Często sięgamy po nią dopiero, gdy odczujemy pragnienie, tymczasem osoba dorosła powinna pić dziennie średnio 2-2,5 litra płynów (nie wliczając do tego m.in. herbaty lub kawy). Częstsze picie wody usprawnia drożność układu moczowego i pomaga wypłukiwać drobinki kumulujących się w nim złogów. Dodatkowo warto pamiętać, by na co dzień sięgać po wodę nisko zmineralizowaną. Unikajmy natomiast soków jabłkowych i grejpfrutowych, które zagęszczają mocz i przyczyniają się do wytwarzania złogów w nerkach.
Wszechobecna sól
Sól to składnik pożywienia, na który dziś możemy natrafić praktycznie wszędzie. Znajdziemy ją w wysoko przetworzonych produktach, gotowych potrawach, mięsie – stanowi także nieodłączny element domowych przepisów. I choć potrafi nadać smaku potrawom, to jej regularne stosowanie utrudnia pracę nerek. Zawarty w soli kuchennej chlorek sodu zwiększa wypłukiwanie wapnia. Gdy ten dostaje się do moczu, wytrąca się i tworzy trudno rozpuszczalne złogi.
Wśród elementów, których spożycie warto ograniczyć, jest również białko. Dzienne zapotrzebowanie naszego organizmu na ten składnik to 50 gramów. Nadwyżka jest przekształcana w kwas moczowy, który także jest substancją trudno rozpuszczalną w wodzie. Im bardziej przekraczamy normy, tym zwiększa się szansa na wystąpienie kolki nerkowej.
Brak aktywności fizycznej
Mówi się, że sport to zdrowie – w tym przypadku jest to prawda! Regularna aktywność fizyczna to przede wszystkim sposób na uniknięcie problemów z nadwagą. Podwyższony wskaźnik masy ciała zwiększa ryzyko wystąpienia kolki nerkowej. Dla dobra nerek starajmy się znaleźć balans między siedzącym a aktywnym trybem życia. Sam ruch może także pomóc w przesunięciu złogów w układzie moczowym – w ten sposób wydalenie pisaku nerkowego z organizmu będzie łatwiejsze.