Wiertnice to świetne maszyny skonstruowane pod kątem realizacji odwiertów i przebić infrastrukturalnych. Można je podzielić na kategorie w różny sposób. Jednym z nich jest rodzaj zasilania urządzenia – hydrauliczne bądź elektryczne. Kiedy należy zastosować określony typ maszyny?
Gdzie najczęściej wykorzystuje się wiertnice?
Miejscem, w którym zdecydowanie najczęściej można zaobserwować pracujące wiertnice, są place budów. Nie ma większego znaczenia, czy chodzi o przedsięwzięcia publiczne, czy prywatne, bowiem wiertnice mają bardzo szerokie zastosowanie. Zgodnie z opinią specjalistów ze Staltechnika, są to maszyny potrafiące wręcz bezinwazyjnie przeprowadzić odwierty pod chodnikami, drogami publicznymi i w innych miejscach o kompletnym braku dostępu.
Podstawowym zadaniem wiertnicy jest wykonywanie odwiertów celem przeprowadzenia sieci wodociągowej, elektrycznej, gazowej lub telekomunikacyjnej. W innych wypadkach, maszyny te wykorzystuje się do badań geotechnicznych, które mają na celu zorientowanie się w składzie chemicznym i jakości gruntu. Służą też do wykonywania odwiertów konstrukcyjnych.
Wiertnice elektryczne czy hydrauliczne – które z nich wybrać?
Oba typy urządzeń wykonujących odwierty pracują na podobnej zasadzie. Różnią się jednak sposobem otrzymywania energii wprawiającej w ruch części robocze. Wiertnice elektryczne dostępne, chociażby na stronie staltechnika.pl, wykorzystywane są do realizacji płytszych odwiertów w miejscach o mniejszej dostępności. Pracują przy udziale agregatów prądotwórczych i zapewniają solidna wydajność.
Modele hydrauliczne potrzebują więcej osprzętu do pracy, jednak charakteryzują się nieco większą wydajnością. Aby mogły wykonywać swoje działania, konieczna jest ich współpraca z układem hydraulicznym napędzanym silnikiem spalinowym. Zarówno pierwszy, jak i drugi typ urządzeń można śmiało polecić do prac ziemnych na sporych głębokościach.