Coraz więcej firm i osób indywidualnych decyduje się na zamontowanie paneli fotowoltaicznych. To efekt nie tylko wzrostu świadomości ekologicznej, ale przede wszystkim rachunku ekonomicznego. Ceny energii pozyskiwanej z węgla lub gazu nieustannie rosną i dodatkowo występują problemy z dostępnością tradycyjnych źródeł.
Czy fotowoltaika jest opłacalna?
Odpowiedź brzmi zdecydowanie tak. Choć warunki dla prosumentów od 2022 r. są mniej korzystne, to i tak energia pozyskiwana ze słońca tańsza od tej tradycyjnej dostarczanej przez zakład energetyczny. Warto pamiętać, że instalacja fotowoltaiczna przewidziana jest na 30 lat, natomiast zwrot inwestycji zwraca się do lat 10.
Warunkiem opłacalności fotowoltaiki jest prawidłowe wyliczenie zapotrzebowania na energię elektryczną. Firma fotowoltaiczna dokonuje tego na podstawie dotychczasowych rachunków za prąd oraz zapotrzebowania sprzętu znajdującego się w domu. Niedoszacowanie oznacza wyższe rachunki za prąd, natomiast przeszacowanie oznacza znaczny wzrost kosztów inwestycji i dłuższy okres jej zwrotu.
Jak wybrać dobrą firmę fotowoltaiczną?
Liczba firm fotowoltaicznych stale wzrasta, więc wybór dobrego wykonawcy wcale nie musi być łatwy. Oczywiście najlepiej jest skorzystać z polecenia osoby, która montowała już fotowoltaikę. Jeśli nie ma takiej możliwości, pozostaje internet.
Warto sprawdzić jak długo firma istnieje na rynku, im dłużej, tym większa pewność, że nagle nie zniknie. Drugą ważną kwestią jest jakość materiałów i wykorzystywana technologia. To one mają decydujący wpływ na sprawność całej instalacji.
Lepiej jest także wybrać firmę, która posiada własnych sprawdzonych instalatorów i nie korzysta z usług podwykonawców. Łatwiej jest wtedy sprawdzić uprawnienia i doświadczenie instalatorów.
Na co zwrócić szczególną uwagę?
Instalacja fotowoltaiki to inwestycja minimum na 30 lat, dlatego koniecznie trzeba zwrócić uwagę, jakie gwarancje daje firma fotowoltaiczna. Gwarancja na sprawność fotowoltaiki powinna wynosić minimum 25 lat. To okres, który oferują producenci paneli. Po tym czasie panele nadal będą przetwarzać energię słoneczną na energię elektryczną, ale ich sprawność może spaść do 80%.
Bardzo ważna jest także gwarancja na poszczególne elementy oraz serwis gwarancyjny i pogwarancyjny. Im okresy te są dłuższe, tym większa szansa, że system dłużej będzie działał bezawaryjnie.
Nigdy nie należy płacić firmie fotowoltaicznej całej kwoty „z góry”. Rzetelne firmy pobierają najpierw zaliczkę, a po uruchomieniu instalacji pozostałą kwotę.