Jak uprawiać nasturcję jadalną?
Nasturcja właściwości prozdrowotne sprawiają, że mnóstwo osób pragnie uprawiać ją w warunkach domowych. To kwiat, który nie wymaga czasochłonnej oraz skomplikowanej pielęgnacji. Ma to szczególne znaczenie dla tych, którym brakuje doświadczenia oraz specjalistycznej wiedzy. Poniżej zamieszczono zbiór praktycznych wskazówek.
Gdzie zasadzić nasturcję?
Nasturcja jadalna powinna zostać posadzona w ciepłym, a zarazem nasłonecznionym miejscu. Ważne jest, aby roślina została odpowiednio zabezpieczona przed wiatrem, gdyż w innym przypadku ilość wypuszczonych kwiatów może nie być satysfakcjonująca.
Trzeba wspomnieć, że nasturcja nie lubi nadmiaru wody. Właśnie dlatego nie należy jej zbyt często podlewać. Omawiana roślina źle znosi przesadzanie. Z tego powodu miejsce uprawy powinno zostać dokładnie przemyślane. Jego zmiana w przyszłości może okazać się niemożliwa.
Kiedy zasiać nasturcję jadalną?
Nasturcja właściwości sprawiają, że jest do niezwykle ceniona roślina. Trzeba pamiętać, że jej uprawa nie jest tak prosta, jak mogłoby się wydawać. Konieczne jest stosowanie się do kilku zasad. Gatunek ten najlepiej zasiać w połowie kwietnia.
Nasturcję jadalną można posadzić na rabacie lub w donicy, więc wszystko zależy od indywidualnych preferencji. Sporym plusem jest opcja uprawy rośliny na balkonie lub tarasie. Ten fakt docenią ci, którzy nie dysponują własnym ogrodem. Między kwiatami należy zachować odstęp 15/20 cm.
Jak pielęgnować nasturcję?
Pierwsze kwiaty nasturcji jadalnej pojawiają się zazwyczaj na przełomie lipca sierpnia, jednak wszystko zależy od tego, kiedy została zasiana. Roślina nie wymaga czasochłonnej pielęgnacji, co ma znaczenie dla osób zapracowanych. Jest to jednak gatunek pnący, więc powinien znajdować się w odpowiednim otoczeniu. Świetnie sprawdzają się tutaj donice wiszące, barierki, słupy. Pnącze muszą opadać w dół.
Nasturcja jadalna nie może być podlewana zbyt często, a wiele zależy od tego, w jakim miejscu się ona znajduje. Duże znaczenie ma również stadium rozwoju rośliny. W przypadku intensywnego promieniowania słonecznego nie można zapomnieć o zwiększeniu podaży wody. Dobrze jest również zwiększyć intensywność podlewania po pojawieniu się pierwszych kwiatów.