Systemy wentylacyjne odgrywają bardzo ważną rolę we wszelkich pomieszczeniach. Zapewniają zdrowe, komfortowe i energooszczędne warunki funkcjonowania w nich, a ich działanie polega na kontrolowanej wymianie powietrza w pomieszczeniach, usuwaniu zanieczyszczeń i wilgoci, a także dostarczaniu świeżego powietrza z zewnątrz. Aby system wydajnie działał, musi być poddawany pracom konserwacyjnym regularnie. Jak dbać o wentylację? Sprawdź!
Niesprawna wentylacja – jak ją rozpoznać?
Rozpoznanie niesprawnej wentylacji ma ogromne znaczenie dla utrzymania zdrowego i komfortowego środowiska w budynku. Jakie przesłanki mogą sugerować, że wentylacja wymaga naprawy lub przeprowadzenia prac konserwacyjnych?
- Wysoka wilgotność w pomieszczeniach (np. zaparowane szyby, skropliny na szafkach, odczuwalna duchota)
- Wykwity na sufitach, ścianach (np. widoczna pleśń, grzyb)
- Nieprzyjemny zapach (np. stęchlizny, ale też długie unoszenie się zapachów na co dzień – dymu, po gotowaniu)
- Gorsze samopoczucie domowników (np. zmęczenie, suchość w gardle, bóle głowy, zaostrzenie objawów alergii)
- Brak wyczuwalnego ruchu powietrza przy kratkach wentylacyjnych (można przeprowadzić test kartki)
- Głośna praca wentylatora
- Widoczne zanieczyszczenia (np. w kratkach wentylacyjnych)
Objawy wskazujące na problemy z wentylacją nierzadko są bardzo subtelne, dlatego warto zwracać uwagę na wszelkie symptomy. Ich zignorowanie może prowadzić do poważnych konsekwencji – np. rozwoju pleśni i zaniedbania budynku, mniejszej wydajności działania sprzętów czy nawet problemów zdrowotnych osób przebywających w pomieszczeniach (domowników, pracowników).
Co robić, by zadbać o wentylację?
Jeśli zdiagnozowałeś problemy z wentylacją, czas podjąć odpowiednie kroki, by uporać się z problemem. Najpierw zalecany jest dokładny przegląd instalacji – niekiedy możliwy do zrealizowania na własną rękę, innym razem niezbędne jest wezwanie fachowców, którzy dysponują właściwym sprzętem.
- Należy sprawdzić kratki wentylacyjne, nawiewniki, wentylatory oraz stan kanałów wentylacyjnych.
- Zalecane jest również regularne usuwanie kurzu z kratek wentylacyjnych, a w miarę możliwości także z kanałów wentylacyjnych czy innych elementów systemu.
- W systemach mechanicznych zaleca się wymianę filtrów zgodnie ze wskazaniami producenta lub systematyczne czyszczenie filtrów wielorazowych.
Dbać o kondycję wentylacji można również poprzez regularne wietrzenie pomieszczeń – otwieraj okna lub zainstaluj nawiewniki w oknach szczelnych. Istotny jest odpowiedni przepływ powietrza między pomieszczeniami (np. przez podcięcia w drzwiach). W razie potrzeby można także rozważyć modernizację systemu wentylacyjnego i wdrożenie dodatkowych rozwiązań, które poprawią jego funkcjonowanie.
Więcej na ten temat przeczytasz na stronie: https://brawent.pl/dbac-o-wentylacje/
Gdzie szukać pomocy specjalistów?
Aby znaleźć specjalistów od wentylacji, warto poszukać informacji na temat lokalnych firm w Internecie. Przed wyborem konkretnej ekipy ekspertów, warto skontaktować się z kilkoma z nich, porównać oferty, zapytać o referencje oraz upewnić się co do doświadczenia i kwalifikacji specjalistów. Skorzystanie z pomocy fachowców nierzadko jest nieodzowne. Dysponują oni bowiem sprzętem, który pozwoli skrupulatnie sprawdzić cały system wentylacyjny (włącznie z przewodami) i zdiagnozować ewentualny problem. Sprawna wentylacja to klucz do zapewnienia zdrowego, komfortowego i energooszczędnego środowiska w każdym budynku. Jeśli czujesz, że coś jest nie tak – nie zwlekaj i podejmij odpowiednie kroki!