Problemem wielu przedsiębiorców jest brak umiejętności zarządzania portfelem własnej firmy. Wielu zakładając działalność gospodarczą marzy o finansowej wolności. Tymczasem zadanie okazuje się niezwykle trudne, a na domiar złego w grę bardzo często wchodzą produkty bankowe typu lokaty czy kredyty. Jak zorganizować budżet przedsiębiorstwa? Na co zwrócić uwagę? Od czego zacząć?
W Polsce z roku na rok rośnie liczba przedsiębiorców. Wielu trafia do świata biznesu z pracy etatowej. Możliwość wyższego wynagrodzenia, elastyczniejszej działalności, a także swobody podejmowania decyzji kusi wielu, szczególnie młodych, Polaków. Na drodze do sukcesu mogą stanąć jednak problemy z uporządkowaniem firmowych finansów.
Zacznij od katalogowania
Firma to przede wszystkim przychód i koszty. Dobry przedsiębiorca potrafi przekuć zależności między tymi dwiema płaszczyznami w zysk. Pierwszym krokiem, który musi zrobić, jest jednak dokładne przeanalizowanie swojej sytuacji materialnej. By zyskać ostrzejszy obraz kondycji finansowej przedsiębiorstwa, właściciel firmy powinien zrobić zestawienie wpływów do budżetu, a także wydatków. Ostatnią z tych kategorii można podzielić na te, które są konieczne oraz na okazjonalne. W sytuacjach kryzysowych można ograniczyć te, bez których przedsiębiorstwo spokojnie sobie poradzi i będzie mogło nadal funkcjonować, a nawet się rozwijać.
Kredyty na inwestycje
Bardzo często zdarza się tak, że firma potrzebuje zastrzyku dodatkowej gotówki, dzięki któremu będzie mogła wskoczyć na jeszcze szybsze tory. Rozwój to rzecz, bez której współczesne środowisko biznesowe nie przetrwałoby ani minuty. Firma, która stoi w miejscu, tak naprawdę się cofa. Dbając o rozwój, ale i bieżące finanse przedsiębiorstwa, właściciele powinni pomyśleć o wzięciu kredytu, najlepiej inwestycyjnego. Pozwoli to złapać finansowy oddech, a także przy niewielkim wkładzie własnym zmienić oblicze działalności gospodarczej, zakupić potrzebny sprzęt, zwiększyć siedzibę lub rozbudować zespół.
Gdzie gromadzić rezerwy?
Wiele przedsiębiorstw, które mają dodatni bilans, posiada rezerwy finansowe. Rozsądny i odpowiedzialny właściciel nie pozwoli im jednak odpoczywać na nieoprocentowanych kontach bankowych, co skutkuje z czasem jedynie tym, że oszczędności pochłania rosnąca inflacja. Instytucje bankowe co rusz kuszą firmowych klientów nowymi możliwościami. Ciekawym rozwiązaniem okazują się być na przykład lokaty dla przedsiębiorstw. Zysk z tego typu instrumentu może okazać się, oczywiście przy wysokich kwotach i długim okresie trwania depozytu, satysfakcjonujący, a dzięki lokacie pieniądze na siebie pracują. Dobrą alternatywą dla nich są także konta oszczędnościowe, na których firmy mogą zarobić bez ponoszenia ryzyka.