Dziurawiec pospolity ma niepospolite właściwości
W naszym otoczeniu rośnie wiele roślin, o których często wiemy niewiele lub nic, a które tak naprawdę mają mnóstwo cennych właściwości. Często przechodzimy obok nich, depczemy je lub usuwamy jako chwasty. Wśród właśnie takich roślin jest dziurawiec. Ta niepozorna roślina rośnie wszędzie dookoła, ale mało kto nie tylko nie potrafi jej wskazać, o wymienieniu jej drogocennych właściwości nie wspominając. Warto bliżej poznać dziurawiec, a wtedy okaże się, że może być bardzo przydatny w domowej apteczce.
Dziurawiec – dobroczynny chwast
Dziurawiec z wyglądu jest dość niepozorny. Co prawda wyróżniają go intensywnie żółte kwiaty, ale takich roślin jest przecież bez liku. Dlatego z pozoru niczym się nie wyróżnia. Stąd też często traktowany jest jako chwast i usuwany. Nawet jego nazwa, Dziurawiec pospolity, może wskazywać, że to niewiele warta roślina. A wystarczy trochę poczytać i wtedy dowiemy się, że jest to skarbnica dobroczynnych właściwości. Zawiera liczne substancje, w tym olejki eteryczne, sole mineralne i witaminy, które w efekcie dają szereg pozytywnych skutków dla organizmu.
Na co pomaga dziurawiec pospolity?
Ziele dziurawca ma rozległe właściwości dobroczynne. To między innymi dzięki flawonidom w nim zawartym. W efekcie, jak się okazuje, dziurawiec zastosowanie ma bardzo szerokie jak na tak pospolitą i niepozorną roślinę. Powinny sięgać po niego osoby, które zmagają się z problemami natury psychicznej. Dziurawiec działa bowiem łagodząco na układ nerwowy. Pomoże więc, gdy zmagamy się ze stresem, napięciem nerwowym, stanami depresyjnymi.
Dziurawiec sprzyja też prawidłowemu działaniu układu trawiennego. Pomoże w sytuacjach, gdy układ trawienny jest rozstrojony wskutek nieprawidłowej diety, zatrucia pokarmowego czy w efekcie stresu.
Dziurawiec można zbierać samemu
Każde zioło można dziś kupić w aptece czy dobrze zapatrzonym sklepie, ale w przypadku dziurawca można pokusić się, aby zdobyć go samodzielnie. To dlatego, że jest pospolity w naturze i nie da się go pomylić z inną rośliną. Chcąc mieć własny dziurawiec kiedy zbierać to najważniejsze pytanie. Bo choć można to robić przez cały okres kwitnienia, to najwyższe stężenie drogocennych substancji jest w szczycie tego okresu, czyli zazwyczaj w czerwcu. To jednak jest zależne od aury w danym roku i daty rozpoczęcia okresu wegetacyjnego. Zbierając dziurawiec, pamiętajmy, aby robić to z dala od ulic i zakładów przemysłowych, aby nie był zanieczyszczony spalinami.