Czyszczenie wentylacji na hali produkcyjnej – po co i dla kogo?

Na halach produkcyjnych konieczne jest zapewnienie bezpiecznego, przyjaznego środowiska pracy. Jedynie w odpowiednio przystosowanych warunkach można wydajnie wytwarzać produkty, bez stwarzania zagrożenia dla pracowników, wyposażenia i samego budynku. Ogromne znaczenie ma jakość powietrza, co niestety jest często bagatelizowaną kwestią. Wyjaśniamy, dlaczego ważne jest regularne czyszczenie wentylacji na hali produkcyjnej!

Jak zbudowana jest wentylacja hali przemysłowej?

System wentylacji hali przemysłowej składa się z kilu elementów. Musi być odpowiednio dostosowany do kubatury budynku oraz panujących w nim warunków.

Już na etapie projektu znaczenie ma kwestia zysków ciepła. Pod sufitem i w górnych warstwach budynku gromadzi się ciepłe powietrze, tworząc „poduszkę powietrzną”. Musi być brana pod uwagę wraz z innymi punktowymi źródłami ciepła.

Ważne jest także umiejscowienie oraz liczba nawiewników i wywiewników. Zazwyczaj znajdują się pod sufitem, czyli tam, gdzie kumuluje się najwięcej ciepła. W przypadku hal produkcyjnych jest to szczególnie istotne, ponieważ trzeba pamiętać o właściwościach wykorzystywanych środków chemicznych, m.in. gazy lżejsze od powietrza unoszą się w górę, zaś pyły opadają na dół.

Wentylacja musi zapewniać prawidłowy kierunek przepływu powietrza. Najpierw powinno wpływać do strefy ludzi, czyli miejsc, w których jest najmniej zanieczyszczeń. Wywiewy uwzględnia się z kolei tam, gdzie stężenie zanieczyszczeń jest największe. Jeśli jednak podczas pracy generowane są duże ilości pyłu, stosuje się specjalne ruchome ssawki, umieszczane przy stanowiskach pracy – na bieżąco odprowadzają zanieczyszczenia.

Dlaczego należy regularnie czyścić wentylację w halach przemysłowych?

Regularne czyszczenie wentylacji w halach przemysłowych jest ważne z wielu względów. Przede wszystkim znaczenie mają:

  • komfort, zdrowie i bezpieczeństwo pracowników – podczas produkcji do powietrza mogą dostawać się rozmaite zanieczyszczenia, m.in. kurz, pył czy chemiczne opary. Brudna wentylacja jest mniej skuteczna w ich odprowadzaniu, co może prowadzić do ich kumulacji. W zanieczyszczonych przewodach powstaje do tego środowisko sprzyjające rozwojowi bakterii, pleśni i innych patogenów. Przez to spada jakość powietrza, a pracownicy są bardziej narażeni na choroby, alergie i inne dolegliwości zdrowotne;
  • utrzymanie czystości – pełna zabrudzeń wentylacja jest mniej skuteczna w filtrowaniu powietrza, co przyczynia się do większego osadzania się kurzu i zanieczyszczeń na sprzęcie oraz podłogach. Jest to nie tylko nieestetyczne i niekomfortowe, ale też potencjalnie niebezpieczne dla pracowników i wykorzystywanych maszyn, a do tego może odbić się na jakości wytwarzanych produktów;
  • efektywność energetyczna – zabrudzenia mogą ograniczać drożność wentylacji, przez co system musi ciężej pracować. Konsekwencją tego jest zwiększenie zużycia energii, co jest nie tylko kosztowne, ale też nieekologiczne;
  • utrzymanie sprzętu – zanieczyszczona wentylacja jest intensywniej eksploatowana, co naraża ją na uszkodzenia i awarie oraz skraca żywotność całej instalacji;
  • bezpieczeństwo pożarowe – pyły wciągane do instalacji mogą być łatwopalne czy nawet wybuchowe. Ich nagromadzenie stanowi zagrożenie dla pracowników, sprzętu oraz całego budynku.

Czyszczenie wentylacji w halach przemysłowych

Regularne kontrole stanu instalacji pomagają monitorować poziom zanieczyszczenia, a przy okazji pozwalają wyryć ewentualne nieprawidłowości. Czyszczenie wentylacji w halach przemysłowych zwykle odbywa się kilka razy w roku. Wiele zależy od specyfiki wytwarzanych produktów oraz warunków w budynku.

Czyszczenie wentylacji najlepiej zlecić profesjonalistom. Fachowcy przeprowadzą inspekcję, dobiorą odpowiednią metodę i sprzęt, a następnie dokładnie usunąć zabrudzenia.

Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronie: https://brawent.pl/wentylacja-hal-produkcyjnych/.