W ostatnich latach wzrosło zainteresowanie usługami optometrystów. Jednak wciąż nie wszyscy wiedzą, czym zajmują się tego typu specjaliści. W kwestii tej pozostaje wiele wątpliwości. Jedna z nich dotyczy tego, czy optometrysta może przepisać receptę na okulary. W poniższym tekście odpowiadamy na to pytanie oraz wyjaśniamy, czym zajmuje się ten specjalista.
Kim jest optometrysta?
Najprościej rzecz ujmując, optometrysta to specjalista zajmujący się badaniem wzroku i znajdowaniem rozwiązań w zakresie jego korygowania. W gabinecie wykonuje on badanie, określając wadę wzroku. Mowa zatem o badaniu wykonywanym także w gabinecie okulisty. Czym różnią się te specjalności? Otóż okulista jest lekarzem, zatem specjalistą po studiach medycznych. Zakres jego działań i kompetencji jest o wiele szerszy. Obejmuje również identyfikację rozmaitych schorzeń narządu wzroku. Ponadto okulista podejmuje się ich leczenia. Natomiast optometrysta nie ma takich kompetencji i przede wszystkim nie jest lekarzem. Jego kompetencje ograniczają się do badania wzroku i jego wad, które można korygować soczewkami.
Wizyta u optometrysty
Większość wizyt u optometrystów przebiega tak samo lub bardzo podobnie. Pacjent przychodzi i mówi o swoim problemie. Następnie specjalista wykonuje szereg badań, aby zdiagnozować wadę wzroku. Badania wykonuje się głównie w kierunku krótkowzroczności lub dalekowzroczności. Niemniej u optometrysty może też dojść do wykrycia choćby astygmatyzmu.
Recepta od optometrysty
Odpowiadając na pytanie zadane już w tytule, należy jasno stwierdzić, że jak najbardziej, optometrysta może wypisać receptę na okulary. Mało tego, jest to jedno z jego głównych zadań. Zwykle wizyta u tego specjalisty kończy się właśnie wypisaniem recepty. Jest to recepta na okulary lub na soczewki kontaktowe, w zależności od preferencji pacjenta.
Wiesz już, że optometrysta może wypisać receptę na okulary. Wyjaśniliśmy również, jakie są jego kompetencje oraz jak przebiega wizyta u tego specjalisty.
Zapraszamy po więcej informacji: Optometrysta Poznań.