Ogrodzenia stawiamy po to, żeby skutecznie się chronić przed niepożądanym wtargnięciem na nasz teren prywatny. W zależności od potrzeb, chronionego obiektu oraz potencjalnego zagrożenia, możemy wybierać spośród szerokiej oferty ogrodzeń. Będą one miały też różną estetykę i wysokość. Jednak jedną z najskuteczniejszych barier będzie na pewno ogrodzenie ostrzowe.
Drut ostrzowy, nazywany też często drutem brzytwiastym lub żyletkowym, jest bardziej zaawansowaną wersją drutu kolczastego. Ma postać drutu stalowego, z zamocowanymi na całej długości nożykami wykonanymi z blachy. Ogrodzenie budowane z jego użyciem nazywane jest zaporą typu agresywnego. Oznacza to, że dla osoby próbującej ją sforsować, skończy się to dużymi obrażeniami.
Podobnie jak tradycyjny drut kolczasty, drut ostrzowy jest stosowany zarówno w postaci liniowej, jak i w formie zwojów o średnicy zależnej od zastosowania od 30 cm do 1 m. Zasieki z drutu ostrzowego w formie podwójnej spirali łączonej specjalnymi łącznikami noszą nazwę Concertina („koncertina”). Taka zapora jest właściwie nie do sforsowania, ponieważ ma względnie dużą sztywność w płaszczyźnie pionowej, a do jej przerwania nie wystarczy przecięcie drutu w jednym miejscu.
Ważną cechą tego typu ogrodzeń jest ich wysokość. W Polskim prawie umieszczanie na ogrodzeniu ostro zakończonych elementów, drutu kolczastego, tłuczonego szkła jest możliwe tylko, jeśli ogrodzenie ma minimum 1,8 m wysokości. Chodzi o to, że nie może stwarzać zagrożenia dla bezpieczeństwa postronnych ludzi i zwierząt.
W firmie ATLine, oferującej nie tylko zaawansowane technologicznie systemy antywłamaniowe i ochrony obwodowej, lecz także mechaniczne bariery uniemożliwiające wtargnięcie intruza na dany teren, spytaliśmy o zainteresowanie tego typu zaporami. „Ostrzowe wzmocnienia ogrodzenia doskonale chronią posesję lub perymetr, nie stanowiąc przy tym zagrożenia dla osób postronnych lub zwierząt. Zbudowane na podstawie nośnego drutu stalowego o dużej wytrzymałości, ogrodzenia ostrzowe są bardzo często wybierane przez osoby szukające mechanicznej bariery”.
Nie dziwi zatem, że ten rodzaj wzmocnienia stosowany jest jako zakończenie i zabezpieczenie ogrodzeń w miejscach i obiektach, które wymagają szczególnej ochrony. Znajduje zastosowanie:
- w zakładach karnych,
- na terenie obiektów wojskowych,
- na terenach należących do służb granicznych,
- na lotniskach,
- na terenach przemysłowych.
Może występować też w formie ogrodzenia do szybkiego zainstalowania i demontażu oraz łatwego do przewożenia. Połączone wzajemnie zwoje przymocowane są wtedy do specjalnego stelażu. Stosuje się je wtedy np. do odgrodzenia terenu, na którym tymczasowo odbywają się manewry wojskowe.