Wyprawa rowerowa to doskonały sposób na aktywne spędzenie swojego wakacyjnego urlopu. Dzięki jednośladowi można przeżyć niezapomnianą przygodę i zwiedzić wiele pięknych miejsc. Dobrym pomysłem może być zorganizowanie zagranicznej wyprawy rowerowej. Sprawdźcie, co warto wiedzieć, jeśli się na nią zdecydujecie.
Mierz siły na zamiary
Na pomysł organizacji wyprawy rowerowej za granicę zazwyczaj wpadają ci miłośnicy jazdy na jednośladzie, którym już znudziły się polskie szlaki rowerowe. Warto jednak wiedzieć, że poza kompletowaniem odpowiedniego sprzętu, do wyprawy przygotować trzeba także własny organizm.
„Każdego lata wiele osób decyduje się na wyruszenie rowerem za granicę. To świetny pomysł, jednak nie dla każdego jego realizacja okazuje się przyjemna. Kluczem do sukcesu takiej wyprawy jest odpowiednia organizacja oraz dobre przygotowanie. Przede wszystkim, koniecznie trzeba tak zaplanować trasę, aby sobie na niej poradzić. Jeśli nie macie doświadczenia w jeździe po górskich terenach, lepiej odpuśćcie najtrudniejsze trasy. Innymi słowy: mierzcie siły na zamiary” – radzi ekspert reprezentujący EXTREME HOMIES SCHOOL.
Ponadto, na czas wyprawy warto dobrze zaopatrzyć swoją apteczkę, a jeśli istnieje taka konieczność, odpowiednio wcześniej zrobić wyznaczone szczepionki.
Poznajcie przepisy
Jeśli macie zamiar przemierzać dziesiątki kilometrów poza terytorium Polski, konieczne jest poznanie przynajmniej podstawowych i najważniejszych przepisów obowiązujących w kraju, do którego się wybieracie. Czasem można się nieźle zdziwić – rowerzystów w poszczególnych krajach mogą obowiązywać inne nakazy i zakazy. Lepiej zebrać na ten temat wszystkie informacje jeszcze przed wyjazdem, aby nie rozczarować się podczas wyprawy. W końcu, jak mówi znana łacińska sentencja, nieznajomość prawa szkodzi.
Sprawdź się przed wyjazdem
Jeśli jeszcze nigdy nie mieliście okazji przemierzać aż tak dalekich dystansów na rowerach, to przed wyjazdem na zagraniczną wyprawę rowerową musicie przygotować się także kondycyjnie. Przede wszystkim, przyzwyczajcie się do jazdy z bagażem, aby w czasie wyprawy było wam lżej. Jeśli natomiast macie zamiar jeździć na terenach górskich, ćwiczcie podjazdy, pokonujcie wzniesienia oraz zjeżdżajcie z górki z dużym, ciężkim bagażem.
Odpowiednio wcześnie przeprowadzone treningi mogą pomóc wam wyznaczyć waszą granicę wytrzymałości i dać pogląd na to, czy będziecie w stanie przetrwać planowaną wyprawę.]