Brakuje Wam merytorycznych informacji na ten właśnie temat? Chcecie dowiedzieć się czegoś więcej odnośnie norm ISO/DIN/PN? Co to wszystko dokładnie oznacza? W jakich sytuacjach konwersja norm jest tak naprawdę nieodzowna?
Co oznaczają skróty ISO/DIN/PN?
Skrót PN pochodzi od Polskich Norm. Warto wiedzieć, że za ich zatwierdzanie lub na przykład wycofywanie odpowiada Polski Komitet Normalizacyjny. Niestety, nasze normy mają zasięg wyłącznie krajowy, dlatego trudno oczekiwać, by na przykład ktoś z innego państwa o nich słyszał. Należy dodać, że za opracowanie Polskich Norm są natomiast odpowiedzialne specjalne Organy Techniczne. W tym gronie znajdują się Komitety Zadaniowe, Komitety Techniczne oraz Rady Sektorowe.
Na terenie naszego kraju są stosowane także normy DIN. Tutaj – kolokwialnie pisząc – stery w tym względzie ma Niemiecki Instytut Normalizacyjny. To stowarzyszenie zostało założone już w 1917 roku. Niemiecki Instytut Normalizacyjny odpowiada nie tylko za zatwierdzanie lub wycofywanie norm, ale także za kontrolę jakości wyrobów czy badania przemysłowe itp. Najbardziej popularne – w ujęciu światowym – są normy ISO. Międzynarodowa Organizacja Normalizacyjna (International Organization for Standardization) działa na rynku od 1947 roku. Od samego początku w strukturach tego podmiotu jest Polska. Natomiast 4 lata potem dołączył Niemiecki Instytut Normalizacyjny. Należy dodać, że do głównych zadań Międzynarodowej Organizacji Normalizacyjnej należy ułatwienie wymiany rozmaitych dóbr i usług – tak, aby w trakcie tych czynności nie powstawały żadne bariery natury technicznej.
Komu przydaje się konwersja norm?
To zadanie jest coraz częściej wykonywane przez ekspertów z różnych branż. Dlaczego? Pamiętajcie, że konwersja norm przydaje się na przykład wtedy, kiedy właściciel sklepu itp. chce sprzedać pewne elementy złączne komuś z zagranicy. W takiej sytuacji dobrze jest znać najbardziej uniwersalne normy ISO. Konwersja norm sprawia, że obie strony dokładnie wiedzą, co jest na przykład przedmiotem umowy lub wstępnej oferty. Jak to wszystko wygląda natomiast w praktyce? Jeśli chcecie zrealizować to konkretne zadanie, to na początku warto wejść na stronę stalmut.pl. Tam jest właśnie „obecna” łatwa w obsłudze oraz wyjątkowo pomocna wyszukiwarka. Można wyszukać albo normy, albo produkty. Wystarczy znać jedynie na przykład normę ISO, aby poznać zaraz normy DIN oraz PN. Dobrze jest zatem mieć to narzędzie zawsze pod ręką.