Samochody dostawcze często są niezbędnym wyposażeniem w małych, średnich, a nawet dużych firmach. Szeroki wybór wersji nadwozia oraz możliwość adaptacji do różnych celów to najważniejsze z ich zalet. Stąd też są one tak chętnie wykorzystywane w wielu branżach. Jedną z marek, która od kilku dekad produkuje pojazdy dostawcze jest Fiat. Zwłaszcza linia Professional obejmująca kilka modeli lekkich samochodów dostawczych jest warta bliższego poznania.
Główne przeznaczenie samochodów dostawczych
Zamysłem konstruktorów samochodów dostawczych było, aby służyły one do transportu niewielkich partii towaru. To właśnie takie pojazdy bardzo często dostarczają produkty do miejskich sklepów, wykorzystywane są jako środek transportu ekip remontowych oraz niezbędnych narzędzi czy wspierają pracę kurierów. Jak wyjaśnia ekspert salonu samochodowego ADF Auto:
„Zakup samochodu dostawczego dla firm, zwłaszcza nowych jest sporym wydatkiem. Dlatego też należy przeanalizować jakiego rodzaju pojazd będzie najbardziej optymalny. Wybierając samochód dostawczy należy wziąć pod uwagę kilka czynników takich jak: rodzaj wykonywanej działalności, ilość osób jakie będą zazwyczaj podróżowały samochodem, wielkość i wagę przewożonych towarów czy odległości jakie każdego dnia będzie pokonywało auto. Inny pojazd sprawdzi się w kwiaciarni, inny w firmie remontowo-budowlanej, a jeszcze inny w przewozie osób czy w firmie kurierskiej. Dla znacznej większości branż najbardziej nadadzą się auta dostawcze o ładowności do 3,5 tony. Innym równie ważnym parametrem jest przestrzeń ładunkowa. Musi być ona dopasowana do rodzaju działalności. Klienci dużą wagę przywiązują także do osiąganej prędkości, zużycia paliwa czy pojemności silnika. Nie bez znaczenia jest też komfort podróżowania. Obecnie stosowane technologie i rozwiązania takie jak np. klimatyzacja czy systemy bezpieczeństwa dorównują tym stosowanych w samochodach osobowych”.
Zalety lekkich samochodów osobowych
Samochody dostawcze jako pojazdy użytkowe posiadają szereg zalet. Jedną z nich jest fakt, że auta o ładowności do 3,5 tony nie wymagają od kierowcy posiadania dodatkowych uprawnień i aby się nimi poruszać wystarczy prawo jazdy kategorii B. Kolejnym atutem tych samochodów jest niezwykle szeroka gama modeli i wersji, z których każdy przedsiębiorca bez względu na rodzaj prowadzonej działalności wybierze coś dla siebie. Warto również wspomnieć, że stosowane obecnie technologie i zaawansowane rozwiązania czynią z samochodów dostawczych auta solidnie wykonane, niezawodne i oszczędne. Wszystko to wpływa z kolei na niskie koszty eksploatacji, co dla budżetu firm jest niezwykle istotne.