Zawiesia poliestrowe są lekkie, wytrzymałe i posiadają duże obciążenie robocze. Ponadto charakteryzują się odpornością na działanie smarów, olejów czy benzyny. Bez problemu mogą pracować zarówno w niskich, jak i wysokich temperaturach. Ich uniwersalność sprawia, że znajdują szerokie zastosowanie w maszynach dźwigowych. Umożliwiają przenoszenie różnego rodzaju towarów o znacznym ciężarze i dużych gabarytach.
Różne rodzaje zawiesi
Wybór odpowiedniego zawiesia zależy od środowiska pracy, intensywności podnoszenia oraz właściwości przenoszonych ładunków. Zawiesia pasowe są dużo lżejsze i tańsze niż liny czy łańcuchy. W zależności od zastosowania, na zakończeniach są pętle, haki szakle czy ogniwa. Producenci oferują także zawiesia poliestrowe o obwodzie zamkniętym. W takim przypadku elementy mogą być podnoszone za pomocą jednego punktu zaczepowego lub na zasadzie obwiązywania. Jest to wygodne rozwiązanie na przykład przy podnoszeniu załadowanych palet ze względu na to, że bezpieczniej jest wsunąć pasy pod spodem niż podnosić za kilka punktów.
Przykłady zastosowań zawiesi poliestrowych
Zawiesia wykonane z poliestru doskonale sprawdzają się w przemyśle, transporcie bliskim, na placach budowy czy w zakładach produkcyjnych. Są elementami suwnic, żurawi samojezdnych, żurawi wieżowych czy hydraulicznych dźwigów samochodowych. Przeważnie służą jako uniwersalne narzędzie do podnoszenia ładunków takich jak różnego rodzaju rury, wały, filary czy słupy. Specjalista z firmy „Bogdan Gil” w Bielsku-Białej dodaje: „Zawiesia poliestrowe, które są przystosowane do określonego rodzaju pracy, powinny zawierać unijną deklarację zgodności oraz stosowne atesty bezpieczeństwa”.
Właściwości techniczne
Zawiesia poliestrowe są miękkie i elastyczne, dzięki czemu nie uszkadzają powierzchni podnoszonego przedmiotu. Mogą być jednocięgnowe lub dwu-, trzy-, a nawet czterocięgnowe. W ten sposób ciężar ładunku rozkłada się równomiernie na całej powierzchni. Choć zawiesia poliestrowe są bardzo lekkie, mogą posiadać wysoką wartość dopuszczalnego obciążenia roboczego. W niektórych wynosi ona 1 tonę, w innych nawet 120 ton. Nie przeszkadza im praca w zimnych lub ciepłych temperaturach. Przedział wynosi średnio ok -40⁰C do nawet +100⁰C. Poliester jest odporny na działanie kwasów mineralnych, dlatego kwas akumulatorowy, kwas solny, smary, tłuszcze, oleje czy benzyna nie wpływają na ten materiał.