Czy można jakoś pomóc niemowlakowi z walce z katarem?  

Katar u niemowlaka jest niezwykle męczący i uciążliwy. Dziecko może być rozdrażnione i niespokojne przez kłopoty ze swobodnym oddychaniem, a co za tym idzie – spożywaniem pokarmów. Pierwsze objawy kataru nie są tak niebezpieczne dla niemowlaka, jak dla noworodka, dlatego rodzice powinni poznać sposoby, które ulżą maluszkowi i zlikwidują problem.

Higiena noska

Codzienne nawilżanie błon śluzowych może uchronić dziecko przed katarem, jednak w przypadku, kiedy uciążliwe objawy przeziębienia zaczną występować, rodzice mogą wykorzystać aspirator, by pomóc maluszkowi oczyścić nos z zalegającej wydzieliny. Należy pamiętać, by nie stosować urządzenia bez nawilżenia noska, do którego można użyć roztwór z soli mineralnych. Na disnemar.pl znajdziemy preparat ze specjalnym aplikatorem, który w łatwy i wygodny sposób wprowadza substancję do noska w postaci mgiełki. Należy pamiętać, aby wybierać tylko te produkty, które są bezpieczne dla dzieci, nie podrażniają i nie uczulają.

Domowe sposoby na katar u maluszka

Oprócz codziennej pielęgnacji noska, rodzice powinni zadbać o otoczenie w jakim dziecko przebywa. Dużą ulgę zwłaszcza podczas nocy przyniesie podwyższenie łóżeczka z tej strony, gdzie niemowlę ma główkę. Wykorzystać do tego można książki, które podkłada się pod nóżki łóżeczka lub specjalny klin wkładany pod materac, który dostępny jest w sklepach z akcesoriami dziecięcymi i w niektórych marketach. Jeśli katar występuje podczas sezonu grzewczego, należy pamiętać o nawilżaniu powietrza. W tym celu można zakupić specjalny nawilżać lub skorzystać z o wiele tańszego rozwiązania, jakim jest powieszenie na kaloryferach mokrych ręczników. Ważne jest również, aby wewnątrz pomieszczenia, w którym dziecko śpi, utrzymywała się odpowiednia temperatura – nie wyższa niż 20 st. Celsjusza.

Kiedy do lekarza?

Należy pamiętać, że u niemowlaków katar może przerodzić się w poważną dolegliwość. Krótki przewód łączący gardło z uchem może doprowadzić do stanów zapalnych. Dlatego jeśli katar nie ustępuje mimo stosowania podanych wyżej wskazówek, należy umówić się na konsultacje z pediatrą.