Choć świadomość na temat urody znacząco się poprawia, wciąż funkcjonuje wiele mitów, które w efekcie sprawiają, że uroda nie idzie w parze z powtarzanymi od lat, utrwalonymi sloganami. Przedstawiamy największe mity, dotyczące urody, które wpisały się w codzienną pielęgnację i dbanie o urodę na dobre. Obalamy przekonania, które są błędne, a powielane są od pokoleń.
Makijaż powoduje powstawanie trądziku, zwłaszcza u osób młodych
Makijaż nakładany na twarz, w oparciu o ciężkie podkłady, silikonowe kosmetyki, bazy pod podkład, istotnie może zapychać skórę. Powoduje niemożność jej oddychania, dlatego też powstają na skórze wykwity, począwszy od zwykłych zaskórników, aż po bolesne ropne pryszcze. Prawdą jest też, że na rynku dostępne są różne kosmetyki kolorowe bogate w składniki odżywcze, które dbają o skórę. Zawierają nawilżające składniki, kontrolują produkcję sebum. Znacznie łatwiej współcześnie o naturalne podkłady, które są lekkie, a jednocześnie zapewniają dobre krycie i wyrównanie kolorytu cery. To przeważnie niewłaściwe i nieskuteczne oczyszczanie skóry z makijażu jest problemem i to zanieczyszczona skóra pozostawiona na noc jest źródłem problemów trądzikowych. Używanie dobrych kosmetyków oczyszczających jest konieczne i pozwala wyeliminować problem trądziku.
Czekolada odpowiada za powstawanie pryszczy
Spożywanie czekolady ma swoje plusy. Czekolada zawiera, słynące z właściwości zdrowotnych, kakao, które poprawia koloryt skóry. Zawiera przeciwutleniacze, co sprawia, że skóra staje się młodsza. To cukry proste zawarte w czekoladzie odpowiadają za problemy ze skórą. Warto wybierać czekolady z większą zawartością kakao.
Pasta do zębów na pryszcze
Uroda na pewno nie zyska, za to może wiele stracić. Niegdyś pasty do zębów były tworzone w oparciu o cynk, który działa antyseptycznie i oczyszczająco na skórę, łagodząc stany zapalne. Ówcześnie pasty do zębów zawierają duże ilości fluoru, który w bezpośrednim kontakcie ze skórą może ją podrażniać.
Opalona skóra to zdrowa skóra, opalanie likwiduje trądzik
Opalenizna, zwłaszcza ta mocna, a także z solarium od lat jest już passe. Opalanie skóry to tak naprawdę jej uszkadzanie. Opalona skóra staje się przesuszona, dlatego w efekcie łatwo znikają zaskórniki i inny wypryski. Jest to jednak tylko chwilowe. Skóra przesuszona zaczyna się bronić, przez to gruczoły łojowe ruszają do wzmożonej pracy. Takie działanie skutkuje powstawaniem nowych, nawet liczniejszych wyprysków. Opalanie może zaogniać zmiany ropne. Opalana często skóra starzeje się szybciej. Niezależnie od tego czy wystawiamy ją na działanie promieni słonecznych, czy też lamp w solarium. Sucha skóra zdecydowanie bardziej się marszczy, a zmarszczki te łatwo ulegają utrwaleniu.