Domy Pomocy Społecznej to miejsca, gdzie szczególną uwagę powinno się przywiązywać do dezynfekcji i higieny. Na powierzchni dłoni przenosimy wiele bakterii, grzybów i wirusów, zagrażających zwłaszcza chorym i starczym mieszkańcom domów opieki. W jaki sposób dbać o higienę rąk w takich miejscach?
Mycie i dezynfekcja rąk w Domach opieki
Za pomocą dłoni przenosimy z różnych przedmiotów wiele drobnoustrojów, wirusów i bakterii. Dlatego tak ważna jest dezynfekcja rąk. Kiedy konieczne jest jej zastosowanie?Odkazić dłonie trzeba przed każdym kontaktem z podopiecznym, a także zaraz po zakończeniu działań z pacjentem oraz z jego otoczeniem. Czynność ta konieczna jest także po ekspozycji na płyny ustrojowe, a także przed każdą czystą i aseptyczną procedurą. Dzięki temu można uchronić pacjentów i pracowników przed zakażeniem, chociażby wirusem Covid-19.Konieczne jest podkreślenie, że korzystanie z rękawiczek jednorazowych (lateksowych czy nitrylowych) może nie zapewnić wystarczającej ochrony. Drobnoustroje przenikają przez włókna rękawiczek, dlatego tez dezynsekcja dłoni jest działaniem niezbędnym.
Środki do dezynfekcji rąk do domów opieki – jakich używać?
By skutecznie walczyć z wirusami, bakteriami i grzybami zagrażającymi mieszkańcom i pracownikom Domów Pomocy Społecznej, konieczne jest używanie odpowiednich środków czystości. Środki do dezynfekcji rąk do domów opieki powinny być na bazie alkoholu. Do tego celu świetnie nadadzą się zarówno płyny, żele, spreje, jak i chusteczki do dezynfekcji. Ważne jest, by poza odpowiednią dezynfekcją rąk, pamiętać o zadbaniu o skórę dłoni. Środki do dezynfekcji z alkoholem mogą wysuszać skórę, prowadzić do reakcji alergicznych, czy podrażnień. Dlatego też warto zainwestować też w balsamy i kremy pielęgnujące dłonie, najlepiej takie, które w składzie posiadają oleje. W ten sposób zadbamy o komfort fizyczny pracowników i pacjentów domu opieki.
Podsumowanie
Korzystanie z jednorazowych rękawiczek, środków do dezynfekcji rak i pielęgnacji dłoni jest niezbędne w domach opieki. Dzięki tym prostym czynnościom możemy zapobiec zakażeniu pacjentów i pracowników.