Komu przysługuje ulga termomodernizacyjna? Kto i na co może ją otrzymać? Sprawdź i przekonaj się, jakie wydatki związane z inwestycją w ocieplenie domu czy fotowoltaikę mogą Ci się zwrócić.
Czym jest ulga termomodernizacyjna?
Inwestując w fotowoltaikę lub termomodernizację (potocznie zwaną ociepleniem domu), możesz otrzymać zwrot części poniesionych wydatków. Gwarantuje Ci to ulga termomodernizacyjna, którą wprowadziła ustawa z 29 stycznia 2018 roku. Zgodnie z nią osoby fizyczne mogą odliczyć od podstawy podatku dochodowego wydatki poniesione na:
- fotowoltaikę,
- realizację przedsięwzięcia termomodernizacyjnego.
Ze względu na cel ulgi odliczeniu podlegać mogą wyłącznie wydatki określone w audycie energetycznym. Wynika to z faktu, że ustawodawca chce promować skuteczną, poprzedzoną rzetelną analizą termomodernizację.
Ulga termomodernizacyjna – na co i dla kogo?
Zwrotowi kosztów w ramach ulgi podlegają trzy typy wydatków:
- usługi związane z termomodernizacją bądź uruchomieniem budynku – montaż czy regulacja urządzeń,
- zakup materiałów budowlanych,
- wymiana źródeł ogrzewania, np. grzejników czy pieca na pompę ciepła.
O zwrot mogą się ubiegać podatnicy objęci podatkami w skali 17 i 32-procentowej, a także stosujące 19-procentowy podatek liniowy. Dofinansowanie dotyczy osób składających: PIT-36, PIT-37, PIT-36L oraz PIT-28, którzy są właścicielami albo współwłaścicielami domu:
- jednorodzinnego wolnostojącego,
- w zabudowie bliźniaczej, szeregowej albo grupowej.
Warunkiem jest, aby budynek przeznaczony był do celów mieszkaniowych stanowiących konstrukcyjnie samodzielną całość.
Ulga termomodernizacyjna obejmuje także garaże czy budynki gospodarcze. Trzeba jednak udowodnić, że taka konstrukcja służy obiektowi mieszkalnemu. Dofinansowanie dostępne jest również dla osób inwestujących w fotowoltaikę. Mają one szansę zaoszczędzić nawet kilka tysięcy złotych. Chcąc uzyskać dotację, warto skorzystać z eksperckiej wiedzy, np. Ekoradców, którzy tłumaczą, jak odliczyć panele fotowoltaiczne od podatku.
Ile można odliczyć?
Maksymalna kwota, którą można odliczyć w ramach ulgi termomodernizacyjnej to 53 ty. zł. Dotyczy ona sumy przedsięwzięć realizowanych w poszczególnych budynkach, których podatnik jest właścicielem albo współwłaścicielem. Więcej na dofinansowaniu zyskać mogą małżonkowie, ponieważ w ich przypadku limit 53 tys. zł dotyczy oddzielnie każdego z nich.
Warto dodać, że jeśli kwota odliczenia jest wyższa od rocznego dochodu, to nadwyżkę można odliczyć od podatku w kolejnych latach. Okres ten nie może jednak przekraczać 6 lat, licząc od końca roku podatkowego, w którym poniesiono pierwsze koszta związane z przedsięwzięciem.